Historia

Amelia Earhart

Amelia Earhart była amerykańską lotniczką, która ustanowiła wiele rekordów w lataniu i przyczyniła się do rozwoju kobiet w lotnictwie. Jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie przez Ocean Atlantycki i jako pierwsza osoba w historii przeleciała samotnie z Hawajów na kontynent amerykański. Podczas lotu mającego na celu okrążenie globu, Earhart zaginęła gdzieś nad Pacyfikiem w lipcu 1937 roku. Wraku jej samolotu nigdy nie odnaleziono, a ona sama została oficjalnie uznana za zaginioną na morzu. Jej zniknięcie pozostaje jedną z największych nierozwiązanych tajemnic XX wieku.


Amelia Mary Earhart urodziła się w Atchison w stanie Kansas 24 lipca 1897 roku. Od najmłodszych lat przeciwstawiała się tradycyjnym rolom płciowym. Grała w koszykówkę, uczęszczała na kurs naprawy samochodów i krótko uczęszczała na studia.

Podczas I wojny światowej służyła jako pomoc pielęgniarska Czerwonego Krzyża w Toronto w Kanadzie. Podczas pobytu w Toronto Earhart zaczęła spędzać czas na oglądaniu treningów pilotów Królewskiego Korpusu Latającego na lokalnym lotnisku.

Po wojnie wróciła do Stanów Zjednoczonych i zapisała się na Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku jako studentka medycyny. W grudniu 1920 r. Earhart odbyła swoją pierwszą podróż samolotem w Kalifornii ze słynnym pilotem z czasów I wojny światowej Frankiem Hawksem – i już na zawsze została zauroczona.

W styczniu 1921 roku rozpoczęła lekcje latania z instruktorką Netą Snook. Aby opłacić te lekcje, Earhart pracowała jako urzędniczka w Los Angeles Telephone Company. Jeszcze w tym samym roku kupiła swój pierwszy samolot, używany Kinner Airster. Nazwała go żółtym samolotem „Kanarek”.

Earhart zdała egzamin lotniczy w grudniu 1921 roku, zdobywając licencję National Aeronautics Association. Dwa dni później wzięła udział w swojej pierwszej wystawie lotniczej na Sierra Airdrome w Pasadenie w Kalifornii.

Rekordy lotnicze Earhart

W swojej krótkiej karierze Earhart ustanowiła wiele rekordów lotniczych. Jej pierwszy rekord padł w 1922 roku, kiedy to jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie powyżej 14 000 stóp.

W 1932 roku Earhart została pierwszą kobietą (i drugą osobą po Charlesie Lindberghu), która samotnie przeleciała przez Ocean Atlantycki. Opuściła Nową Fundlandię w Kanadzie 20 maja w czerwonym Lockheedzie Vega 5B i dotarła na miejsce dzień później, lądując na polu z krowami w pobliżu Londonderry w Irlandii Północnej.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Kongres przyznał jej Distinguished Flying Cross – odznaczenie wojskowe przyznawane za „bohaterstwo lub nadzwyczajne osiągnięcia podczas udziału w locie powietrznym”. Była pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie.

Jeszcze w tym samym roku Earhart odbyła pierwszy samodzielny, nieprzerwany lot przez Stany Zjednoczone. Wystartowała z Los Angeles i wylądowała 19 godzin później w Newark, New Jersey. Została również pierwszą osobą, która w 1935 roku przeleciała samotnie z Hawajów na kontynent amerykański.