Turystyka

Belgia

Jeśli znasz Belgię, to jedynym miastem poza Brukselą, które możesz pamiętać jest Brugia. Oczywiście, jest ona obecna na mapie turystycznej od dawna, ale zaskakujące jest to, że istnieje wiele innych miast, wszystkie w pobliżu, które są warte odwiedzenia.

Flandria ma długą historię handlową, a w późnym średniowieczu stała się jedną z najbogatszych i najbardziej zurbanizowanych części Europy. Tkanie wełny z sąsiednich ziem na tkaniny zarówno do użytku domowego, jak i na eksport, miasta przyciągały artystów, szlachtę i wielkich myślicieli tamtych czasów.

W konsekwencji rozwinęła się wyrafinowana kultura, z imponującą sztuką i architekturą, dorównującą tym z północnych Włoch. Miasta rozrosły się do wielkich miast, jednych z najbogatszych w ówczesnej Europie. Wszystkie są łatwo dostępne pociągiem z Brukseli i można spędzić przyjemny tydzień, odkrywając ich różne charaktery.

Gandawa, oddalona o 25 minut jazdy pociągiem od Brukseli, znana jest z arcydzieła Van Eycka, Adoracji Mistycznego Baranka, niedawno przywróconego do pierwotnej świetności. Jest ono przechowywane w kaplicy w katedrze St-Baaf i warto zapłacić za wstęp.

Na zewnątrz, wędruj po sercu średniowiecznego miasta, z widokiem na wieże kościołów i wpisaną na listę UNESCO XIV-wieczną dzwonnicę Belfort.

W pobliżu znajduje się Zamek Hrabiów, zbudowany w XII wieku, którego imponujące wieże zamknięte są fosą. Wewnątrz nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale warto wspiąć się na szczyt, aby podziwiać wspaniałe widoki na dachy.

Aby naprawdę poczuć miasto, wybierz się na 40-minutowy rejs kanałami, które prowadzą przez wąskie drogi wodne, wyłożone zabytkowymi domami z czerwonej cegły. STAM, Muzeum Miejskie w Gandawie, szczegółowo przedstawia historię miasta za pomocą obrazów, modeli w skali i rysunków i jest ładnie urządzone w dawnym klasztorze.

W XIX wieku Gandawa rozpoczęła rewolucję przemysłową we Flandrii, a Muzeum Przemysłu i Tekstyliów, wyposażone w działające maszyny tkackie, pokazuje, jak miasto stało się Manchesterem kontynentu.

Jeśli chcesz zobaczyć coś bardziej nowoczesnego, nie przegap S.M.A.K, Muzeum Sztuki Współczesnej, z najnowocześniejszymi wystawami czasowymi. Ich stała kolekcja zawiera ładny wybór pop-artu, w tym dzieła Andy’ego Warhola i Roya Lichensteina.

W połowie drogi między Antwerpią a Brukselą, jest to jedno z najbardziej niedocenianych miast Flandrii. Było stolicą do 1530 roku, kiedy to zostało zastąpione przez Brukselę, ale nadal posiada imponującą katedrę i ogromny centralny plac, wyłożony imponującymi budynkami. Podobnie jak Gandawa, ma sieć kanałów, wyłożonych barokowymi domami.

Katedra St-Rombout dominuje nad miastem ze swoją XV-wieczną wieżą, warto wspiąć się po 500 schodach dla samego widoku. Naprzeciwko, po drugiej stronie placu, znajduje się Stadhuis, ciekawa mieszanka starego i nowego. Sukiennice pochodzą z XIV wieku, a neogotycka sala rady została zbudowana w 1911 roku według projektu z XVI wieku.

Ze względu na połączenia kolejowe, miasto stało się nazistowskim centrum deportacyjnym podczas II wojny światowej, a ponad 25 000 Żydów zostało wysłanych do Auschwitz. Ich tymczasowym domem były XVIII-wieczne koszary Dossin, a naprzeciwko nich powstało nowe muzeum – Kazerne Dossin. Muzeum to opowiada mrożącą krew w żyłach historię okupacji nazistowskiej, kolaboracji, oporu i w końcu śmierci, poprzez artefakty i fotografie.

Piwo było warzone w tym mieście przez Beguines, kobiety w połowie drogi do zostania zakonnicami, a browar Het Anker kontynuuje tę tradycję. Wycieczki z przewodnikiem prowadzą przez cały proces i kończą się degustacją ich najlepszych piw. Szczególnie polecane jest Gouden Carolus 'Classic’, bogate 7,5% ciemne piwo, ale nie przegap mocnego 9% Tripel i 8% Ambrio brown ale.