Filozofia

Bratnie dusze

Według mitologii greckiej bratnie dusze to dwie połówki tej samej osoby, które zostały rozdzielone przez greckiego boga Zeusa z powodu zazdrości i strachu. To dlatego spędzamy całe życie szukając naszej „drugiej połówki”.

„Pierwotni ludzie” w mitologii greckiej

W swoim filozoficznym tekście „The Symposium” ateński filozof Platon opisuje mit o pierwotnych ludziach i powstanie koncepcji bratnich dusz poprzez wypowiedź komicznego dramaturga Arystofanesa. Sympozjum Platona wyjaśnia – „Według mitologii greckiej, ludzie zostali pierwotnie stworzeni z 4 rękami, 4 nogami i głową o dwóch twarzach. Obawiając się ich potęgi, Zeus podzielił ich na dwie odrębne części, skazując ich na spędzenie życia w poszukiwaniu innych połówek.”

Mowa Arystofanesa wyjaśnia, że istnieje duchowy powód, dla którego zawsze szukamy „Tego Jedynego” i czujemy się psychicznie i emocjonalnie „niekompletni” bez naszych romantycznych partnerów, z którymi dzielimy intymny, pełen miłości i zaangażowania związek. Wyjaśnia, że na początku pierwotni „pierwotni” ludzie zostali stworzeni zupełnie inaczej niż jesteśmy dzisiaj. Według mitu, greccy bogowie stworzyli ludzi z dwoma różnymi, ale połączonymi ciałami. Dwie osoby zostały stworzone w jednym ciele fizycznym z dwoma płciami, zarówno mężczyzną jak i kobietą, czterema rękami, czterema nogami i dwiema twarzami, które istniały jako jeden podmiot lub tożsamość. Uważa się, że te dwie osoby były bratnimi duszami zjednoczonymi w jednym ciele.

Te pierwotne lub pierwotne istoty ludzkie były silne fizycznie, ostre psychicznie, potężne, nieustraszone i wyjątkowo utalentowane. Ponadto istniały trzy różne płcie – męska, żeńska i androgyniczna, ktoś kto jest częściowo mężczyzną, częściowo kobietą. Ludzie ci byli potomkami trzech boskich rodziców – Słońca, Księżyca i Ziemi. Mężczyźni byli dziećmi Słońca, kobiety pochodziły z Ziemi, natomiast androgyniczni byli potomkami Księżyca, powstałego z połączenia Słońca i Ziemi. Każda z trzech płci miała podwójne ciała z dwoma twarzami w przeciwnych kierunkach, cztery kończyny i dwa zestawy genitaliów. Mężczyźni mieli dwie męskie części reprodukcyjne, kobiety miały dwa żeńskie narządy rozrodcze, natomiast androgyniczni mieli jeden męski i jeden żeński narząd płciowy.

Ci pierwotni ludzie byli dwukrotnie silniejsi i szybsi od dzisiejszych ludzi. Ci połączeni ludzie w jednym ciele byli właściwie bratnimi duszami, przy czym dwaj kochankowie płci męskiej lub dwie kochanki płci żeńskiej byli homoseksualistami, natomiast androgyniczni byli heteroseksualistami.

Klątwa na bratnich duszach

Według mitologii greckiej, przepełnieni dumą, ego i pychą, potężni ludzie pierwotni próbowali rzucić wyzwanie greckim bogom, skalpując górę Olimp. Ludzie ci chcieli podbić Bogów i stać się nowymi władcami. Jednak to rozgniewało wszechmocnych Bogów, którzy zdecydowali, że trzeba coś zrobić, aby kontrolować te potężne stworzenia i przywrócić harmonię i równowagę. Chociaż Zeus rozważał uderzenie niesfornych istot ludzkich swoimi boskimi piorunami i wyeliminowanie ich, zmienił zdanie, ponieważ oznaczałoby to, że nie byłoby ludzi, którzy mogliby go czcić.

Tak więc, aby zapewnić, że ofiary i oddania ludzi są podtrzymywane, postanowił podzielić ludzi na pół, czyniąc ich słabszymi i zagubionymi. Była to nie tylko odpowiednia i bolesna kara dla ludzi, ale także podwoiła ludzką populację, zwiększając ilość ofiar, które otrzymywali bogowie. W ten sposób ludzie wszędzie stawali w obliczu gniewu Bogów, będąc podzielonymi na dwie części z powodu własnej dumy i ego.