Podczas gdy niektórzy ludzie, których znam, zgłaszają korzyści z terapii – czasami bardzo znaczące – inni narzekają, że terapia nic dla nich nie zrobiła. Niektórzy niezadowoleni są przekonani, że terapia po prostu „nie działa”. Czy te anegdotyczne dowody są reprezentatywne i co prowadzi do niepowodzeń w terapii?
Dowody
Szacunki dotyczące wskaźnika sukcesu terapii są różne, a wskaźnik ten prawdopodobnie zależy od wielu czynników, w tym umiejętności danego terapeuty, charakteru problemów klienta, zastosowanej techniki itd. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne stwierdza, że „przeciętna osoba, która angażuje się w psychoterapię, jest w lepszej sytuacji po zakończeniu leczenia niż 80% osób, które nie poddają się leczeniu.” Z drugiej strony sugeruje się, że 3-10% staje się gorsze po terapii, choć jeśli 80% osób, które poddają się leczeniu, jest w lepszej sytuacji niż ci, którzy tego nie robią, to szanse są duże.
Nie jest jednak jasne, jakie są rzeczywiste szanse. Autorzy przeglądu 247 metaanaliz z 2017 roku stwierdzają, że choć zdecydowana większość opublikowanych badań znajduje korzyści, to wiele z optymistycznych ustaleń może wynikać z różnego rodzaju stronniczości. Konkluzja artykułu z 2017 roku jest taka, że spośród 200 plus przejrzanych metaanaliz „Tylko 16 (7%) dostarczyło przekonujących dowodów, że psychoterapia jest skuteczna.”
Terapia więc czasem jest skuteczna, a innym razem nie. Może nawet zaszkodzić. Nie wiemy, jak często pomaga.
Dlaczego więc terapia jest czasem nieskuteczna, a może nawet szkodliwa?
Terapia i medycyna
Jeśli masz poważny problem medyczny, możesz potrzebować bardzo dobrego lekarza. Twój zwykły chirurg może nie być w stanie z powodzeniem przeprowadzić zabiegu na rzadką chorobę. To samo może dotyczyć terapii: Pacjenci z poważnymi problemami mogą potrzebować naprawdę dobrego terapeuty – takiego, z którym konsultowaliby się inni terapeuci. Przeciętny pracownik socjalny może być zdolny do leczenia łagodnego lęku społecznego, ale nie do pomocy osobie z głęboką traumą z dzieciństwa, na przykład.
Podobnie, pomoc w uzdrowieniu może być bardzo trudna, a my możemy nie mieć obecnie niezawodnych metod. Co ważne, dotyczy to również ciała. Zabiegi, które mamy na wiele chorób po prostu nie działają dobrze, a w niektórych przypadkach leczenie medyczne przynosi więcej szkody niż pożytku. Chemioterapia, na przykład, często może mieć więcej kosztów niż korzyści dla pacjentów. Stenty i operacje bypassów wydają się nie wykazywać żadnych korzyści w śmiertelności wśród stabilnych pacjentów, i tak dalej.
Co ciekawe, niepowodzenia zwykłej medycyny nie skłaniają ludzi do sceptycznego podejścia do medycyny, ale wielu staje się sceptycznych wobec psychoterapii, jeśli nie widzi w niej żadnych korzyści. Podejrzewam, że częścią przyczyny jest to, że kiedy leczenie medyczne nie działa, pacjenci na ogół nie rozumieją, dlaczego lekarze oczekiwali, że zadziała, lub dlaczego nie zadziałało. Wierzą, że lekarze robili to, co mogli w świetle tego, co wiedzieli.