Nauka

Czy zjawiska paranormalne są prawdą?

Odpowiedz na to: Noc jest ciemna i cicha. Nikogo nie ma w domu. Właśnie masz zamiar położyć się spać. Czego bardziej się boisz – bycia samemu czy uświadomienia sobie, że w tej ciemności NIE jesteś sam? Większość z nas boi się tego, co dzieje się w nocy, czy przyznajemy się do tego, czy nie. Ale czy duchy są prawdziwe?

Czas na opowieść:

Uwielbiam, gdy pada deszcz. Tak więc burza warząca się na zewnątrz wprowadziła mnie w stan spokoju i sprawiła, że poczułem się zrelaksowany po długim męczącym dniu. Kiedy położyłam się na łóżku i zaczęłam zasypiać, poczułam wstrząs w moim ciele. Ogarnął mnie nieznany strach. Nie mogłem zrozumieć, co się dzieje, ponieważ moje serce zaczęło czuć się cięższe, a mój umysł stał się martwy z powodu przerażenia. Będąc w stanie świadomości pomiędzy jawą a snem, w końcu zobaczyłem, że coś się poruszyło.

Stało wysoko w jednym z ciemnych rogów pokoju, wpatrując się w moją duszę swoimi pustymi oczami. Z trudem oddychałem, a co dopiero krzyczeć o pomoc, bo czułem, że moje ciało staje się sparaliżowane, nie mogąc się ruszyć. Samotna łza wydarła się z moich oczu na policzki, kiedy to coś zaczęło się do mnie zbliżać. Wysoki, smukły „cień” górował nade mną, próbując sięgnąć po mnie swoimi kościstymi palcami. Nie mogąc się ruszyć, zamknąłem oczy i modliłem się do Boga. Następną rzeczą, jaką pamiętam, był poranek i mój telefon dzwonił.

I tak zaczęła się moja obsesja na punkcie duchów i zjawisk paranormalnych. Wiem, że moje doświadczenie może być łatwo wyjaśnione jako halucynacja hipnagogiczna lub epizod paraliżu sennego, ale wiem, co widziałem i czułem tamtej nocy. Szybkie wyszukiwanie w Google ujawniło, że to nie tylko ja, miliony ludzi na całym świecie doświadczają takich cienistych istot i duchów. Wszyscy z nas nie mogą być szaleni, prawda?

Potrzebowałem odpowiedzi, ponieważ ciągle zadawałem sobie pytanie, czy to było prawdziwe? Czy może jestem szalona? Czy istnieje jakiś dowód na to, że duchy są prawdziwe?

Więc zagłębiłem się w naukę o duchach, aby odpowiedzieć na stare pytanie – czy duchy są prawdziwe? I zapraszam cię do udziału w mojej podróży w poszukiwaniu prawdy.

Obserwacje duchów są bardziej powszechne niż myślisz

Czy wiesz, że ponad 46% Amerykanów wierzy, że duchy są prawdziwe, według badania z 2019 roku? W rzeczywistości kolejne badania ujawniają, że 47% Kanadyjczyków i 28% osób z Wielkiej Brytanii wierzy w duchy. Co więcej, ponad 90% ludzi na Tajwanie zgłasza, że widzi duchy. Co więcej, kraje azjatyckie, takie jak Tajwan, Korea, Wietnam, Japonia i Chiny obchodzą „Dzień Duchów” i „Miesiąc Duchów”, kiedy uważa się, że duchy, demony, duchy i ghule wędrują wokół żywych. Jest to podobne do naszych obchodów Halloween lub Día de los Muertos (Dzień Zmarłych).

Ale czy nasza wiara w duchy zmarłych czyni je prawdziwymi? A może nasza wiara w nadprzyrodzone jest kształtowana przez fikcję? A może istnieje naukowe wyjaśnienie dla takich wierzeń? Chociaż nauka nie może w pełni wyjaśnić istnienia duchów, badania naukowe mogą rzucić nieco światła na ciemność, w której czają się duchy.

Przyjrzyjmy się nauce o duchach i kilku naukowych wyjaśnieniach, aby znaleźć naszą odpowiedź na pytanie – Czy duchy są prawdziwe? Ale zanim będziemy mogli zanurkować głęboko w naukę o duchach, musimy najpierw zdefiniować, co duchy i duchy oznaczają w tym kontekście.

Naukowo rzecz biorąc: Czym są duchy?

Wszyscy mamy pojęcie o tym, czym jest duch, ale różne kraje i kultury różnie postrzegają i opisują duchy. Duch może mieć różne wyglądy, kształty, rozmiary i typy w zależności od regionu, religii i kultury. Jednak w najbardziej powszechnym rozumieniu, duch odnosi się do duszy lub ducha zmarłej osoby, wyjaśnia badanie z 2011 roku. „Podczas gdy duch jest również definiowany jako bezcielesna dusza uważana za oddzielną od ciała; duch odnosi się do ducha zmarłej osoby pojawiającego się u kogoś jeszcze żyjącego” – dodaje badanie.

Duchy i dusze mogą być również różnych typów, takich jak bezcielesne i cielesne duchy. Podczas gdy te pierwsze mogą pojawiać się jako realistyczne lub przejrzyste zjawy ich żywych jaźni, te drugie zazwyczaj pojawiają się jako przerażające i straszne, jak brak oczu lub zniekształcona twarz.