Biznes

Czym jest mentoring?

Dlaczego warto rozważyć współpracę z mentorem

Mentor może być cennym nabytkiem, zwłaszcza dla młodych, aspirujących przedsiębiorców i osób nowych w świecie biznesu. Istnieje kilka korzyści ze współpracy z mentorem.

1. Mentoring oferuje nową perspektywę od doświadczonego profesjonalisty.

Uczenie się od kogoś bardziej doświadczonego jest nieocenioną szansą dla biznesu, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją pierwszą pracę, czy jesteś w połowie swojej kariery. Kiedy wpadamy w codzienną rutynę życia zawodowego, łatwo jest zatracić się w chwili obecnej. Mentor może zmienić naszą perspektywę, abyśmy mogli spojrzeć na naszą karierę i rozwój z nowego punktu widzenia.

Ryan Holiday, autor i ekspert w dziedzinie kariery, powiedział nam, że znalezienie mentora zaczyna się od ciężkiej pracy i wypracowania osobistej reputacji sukcesu. Skupiając się na swojej roli i karierze, możesz ustawić się na połączenie z bardziej doświadczonymi profesjonalistami biznesowymi, którzy dostrzegą twój talent i będą chcieli pomóc ci w rozwoju.

„Potężni ludzie stale szukają utalentowanych młodych ludzi; nie mogą znaleźć ich wystarczająco dużo” – powiedział Holiday. „Wypracowanie reputacji kogoś, kto jest zdolny do nauczania, ciekawy, zmotywowany, utalentowany, a przede wszystkim dobrze zrównoważony i niezawodny, to pojedynczy najlepszy sposób na przyciągnięcie mentora. Jak powiedziała Sheryl Sandberg, „To nie jest znaleźć mentora, a zrobisz dobrze; to zrobić dobrze, a mentor znajdzie cię”.”

2. Mentoring to nieformalny sposób na uzyskanie cennych wskazówek.

Zrozumienie natury relacji mentor-mentor jest kluczowe. Salemi zauważa, że mentorzy i podopieczni powinni zdać sobie sprawę, że połączenie nie zawsze musi być intensywnym, formalnym układem. Lepiej skupić się na utrzymaniu profesjonalnej relacji i nauce tego, co można.

„Jest to rozmowa w ciągłym dialogu i jest to relacja, która nie zamierza całkowicie odnowić twojego życia”, powiedział Salemi.

Znalezienie mentora oznacza naukę odpowiedniego śledzenia, dodawania wartości do życia i kariery swojego mentora oraz bycia proaktywnym w swoim rozwoju kariery. Te lekcje mogą dotyczyć każdego pracownika na każdym etapie jego kariery, ale są szczególnie ważne dla młodych profesjonalistów, którzy są nowi w branży lub którym brakuje doświadczenia potrzebnego do rozwoju.

Mentor to ktoś, na kim można się wzorować – ktoś, kto był kiedyś na twoim miejscu i stworzył ścieżkę do sukcesu.

„Nowoczesny mentor może podnieść zarówno twój umysł, jak i karierę w sposób, którego nie można nauczyć się w szkole, sali konferencyjnej lub podczas podróży służbowej” – powiedział Demetri Argyropoulos, dyrektor generalny Avant Global. „Dla mnie mentoring był nieocenioną częścią rozwoju mojej kariery”.