Nauka Odżywianie Trening

Czym jest post? – oczyszczanie organizmu z toksyn

Czy chcesz schudnąć? Zwiększyć moc swojego mózgu? Oczyścić organizm z toksyn? Wzmocnić naturalne zdolności uzdrawiania ciała? Wtedy post jest najlepszym narzędziem dla ciebie.

Post to powstrzymywanie się od wszystkich lub niektórych pokarmów lub napojów przez określony czas. Chociaż jest popularny jako istotna część głębokich praktyk duchowych, możesz praktykować post dla:

Detoksykacji ciała

Leczenia uszkodzeń komórkowych

Produkcji ketonów

Obniżenia ryzyka cukrzycy

Zapobiegania rakowi

Istnieje jednak wiele mitów dotyczących postu. Wielu uważa tę praktykę za niebezpieczną dla zdrowia lub za dietę odchudzającą. Jednak nauka udowadnia, że to nieprawda.

Czytaj dalej, żeby poznać naukowe efekty postu na ciało.

Post wyzwala uzdrowienie

Czy wiesz, że post może pomóc w naprawie komórek?

Hormon wzrostu – IGF-1 jest niezbędny w dzieciństwie do wzrostu i zwiększenia rozmiarów ciała. Po pewnym etapie, kiedy osiągnęliśmy normalny ludzki wzrost, nie potrzebujemy już tego hormonu wzrostu, a poziom IGF-1 naturalnie spada. Jeśli poziom tego hormonu wzrostu nadal rośnie, może on wywołać wzrost guzów i innych form raka. W skrócie, wysoki poziom hormonu wzrostu utrzymuje nasze ciało w trybie wzrostu zamiast trybu naprawy.

Poziom IGF-1 jest związany z białkami pochodzącymi z pokarmów zwierzęcych lub nasyconych. Tak więc, jeśli dodajesz dużo owoców morza, mleka, czerwonego lub białego mięsa do swojej diety, wtedy poziom IGF-1 może wzrosnąć poza normalny poziom.

Poprzez ommitting żywności zwierzęcej, można zmniejszyć poziom IGF-1. Aby uzyskać szybkie rezultaty, wykonaj krótki 3-dniowy post wodny, a poziom IGF-1 szybko spadnie do normalnego stanu. Wraz z obniżeniem poziomu hormonu wzrostu, w naszym organizmie aktywowanych jest wiele genów naprawczych. Funkcjonują one w celu naprawy wszelkiego rodzaju uszkodzeń komórkowych i zaczynają uzdrawiać organizm od wewnątrz.

W filmie dokumentalnym BBC „Eat, Fast & Live Longer” dziennikarz telewizyjny Michael Mosley dzieli się swoim doświadczeniem z postem i jego wpływem na hormon wzrostu. Jego podróż i transformację można obejrzeć tutaj.

Post może zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii według Valtera Longo, badacza gerontologicznego z The University of Southern California. On i jego zespół znaleźli zdrowotne korzyści z nie jedzenia w ogóle.

Kiedy dostarczali mniej jedzenia myszom w średnim wieku przez dwa 4-dniowe okresy każdego miesiąca, te myszy przeżyły swoich rówieśników o około 3 miesiące. Ponadto, ich poziom insuliny był o 90% niższy niż u myszy kontrolnych i były one o 45% mniej narażone na rozwój raka. Pomimo mniejszej ilości pożywienia, myszy te nadal były w stanie zachować zdolności umysłowe i pokonały zwierzęta kontrolne w dwóch rodzajach testów pamięci.

W innym badaniu opartym na modelu mysim stwierdzono, że krótkotrwały post jest równie skuteczny jak środki chemioterapeutyczne w spowalnianiu progresji guzów. Z wyników badań można wywnioskować, że wielokrotne poszczenie lub powiedzmy powtarzające się cykle promują zróżnicowane uwrażliwienie na stres w szeregu guzów. I zastępuje lub zwiększa skuteczność niektórych leków chemioterapeutycznych stosowanych w leczeniu różnych typów nowotworów.

W części 2 tego postu badamy, jak naprawdę wygląda aktywność twojego mózgu. W pierwszej części tej serii omówiłem ideę, że używamy tylko 10% naszego mózgu.

Pokazałem ostatnie dowody neurobiologiczne, że istnieje znaczna liczba neuronów, które nie wydają się mieć żadnej użyteczności, którą możemy dostrzec.

Liczba nieużywanych neuronów jest prawdopodobnie mniejsza niż 90% – zasugerowałem, że może być bliższa 50%. Ale nadal uważam, że wartość 10% jest użytecznym punktem odniesienia.

Dlaczego?

Mit 10% jest pomocny, ponieważ okazuje się, że istnieje subtelniejszy i bardziej konsekwentny sposób, w jaki jego wartość jest bliższa prawdy niż wartość 100%. Ma to związek z wyrażeniem, którego użyłem w poprzednim poście: wykorzystanie mózgu w czasie. To prowadzi nas do ważnego pojęcia zwanego sparseness. Jest to termin ukuty przez neuronaukowca z Cornell, Davida Fielda, który opisuje wielkoskalowe wzorce aktywności neuronalnej.