Nauka Trening

Czym jest sarkopenia?

Z wiekiem powszechne jest przekonanie, że utrata mięśni i zwiększony przyrost tłuszczu są nieuniknione. Jest to nieprawda. W tym artykule dowiesz się, jak kontynuować budowanie masy mięśniowej w miarę starzenia się.

Prawdopodobnie starszy przyjaciel lub krewny powiedział ci, że po przekroczeniu trzydziestki wszystko idzie pod górkę.

Opowiadają o bólach, braku energii w średnim wieku. Prawdopodobnie przypominają ci, że powszechnie wiadomo, iż z wiekiem przybywa nam tłuszczu, tracimy masę mięśniową, a nasza siła spada.

Bycie odbiorcą tej złej wiadomości może być przygnębiające. Zwłaszcza, że prawdą jest, iż większość ludzi ma tendencję do utraty masy mięśniowej, siły, mocy, koordynacji i wielu innych wyznaczników sprawności fizycznej wraz z wiekiem.

Ale tylko dlatego, że jest to powszechne, nie oznacza, że jest to normalne lub przesądzone. Wiele osób akceptuje swój los i zakłada, że utrata siły i mięśni jest nieunikniona. Ogólne przekonanie jest takie, że nic nie można zrobić, aby temu zapobiec. To przekonanie jest fałszywe i mam stos prac naukowych o wysokości mili, aby to udowodnić.

Zrozumienie sarkopenii

Naukowa nazwa utraty mięśni wraz z wiekiem to sarkopenia. Sarkoopenia jest definiowana jako postępujące i uogólnione zaburzenie mięśni szkieletowych, polegające na przyspieszonej utracie masy mięśniowej i funkcji, które wiąże się ze zwiększoną liczbą niekorzystnych czynników, takich jak upadki, pogorszenie funkcjonowania, słabość i śmiertelność.

Dotyczy to nas wszystkich, ale w jakim wieku pojawia się sarkopenia i jak bardzo jest ona groźna? Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań naukowych dotyczących wpływu wieku na siłę, masę mięśniową i metabolizm. Ostatnio niektóre przełomowe badania rzuciły jeszcze więcej światła na wpływ wieku i wydolności fizycznej. Jako osoba, która zbliża się do swoich 40. urodzin, uznałem zagłębianie się w te badania za fascynujące. To, co odkryłem, było ekscytujące i ogromnie motywujące. Dobra wiadomość jest taka, że tempo spadku wydolności fizycznej, które większość ludzi uznaje za normalne, nie jest nieuniknione. W rzeczywistości można mu całkowicie zapobiec przez pewien czas.

Uważam, że jednym z głównych powodów, dla których ludzie akceptują fakt, że ich ciało podupada po trzydziestce jest to, że bardzo niewiele z naszych najpopularniejszych sportów ma sportowców rywalizujących na elitarnym poziomie po przekroczeniu tego wieku. Wydaje się to być niezbitym dowodem na nieunikniony fizyczny upadek, który wszyscy odczuwamy po 35 roku życia. Jeśli bardzo niewielu zawodników NFL, NBA czy MLB ma 35 lat lub więcej, to musi to być spowodowane tym, że czas ojca dopada nas wszystkich i w połowie lat trzydziestych następuje spadek formy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem logicznym wnioskiem. Jeśli jednak spojrzysz nieco głębiej, zobaczysz, że istnieje wiele powodów, dla których Tom Brady jest raczej wyjątkiem niż regułą. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – wiek nie jest jedynym powodem. W rzeczywistości, pod wieloma względami, nie jest to nawet główny powód. Jeśli zastosujesz informacje zawarte w tym artykule, Ty również możesz wyglądać, czuć się i osiągać najlepsze wyniki znacznie po 40-tych urodzinach, tak jak najbardziej utytułowany rozgrywający NFL.

Wiek szczytowej wydajności fizycznej różni się znacznie od jednego sportu do drugiego. Zakres jest dość szeroki z niektórych sportów faworyzuje sportowców w ich późnych nastolatków lub początku 20, podczas gdy w innych sportowców w ich 40 są w ich prime. Wspaniałą wiadomością dla kulturystów, sportowców siłowych i weekendowych wojowników jest to, że większość sportów, które są silnie uzależnione od siły i masy mięśniowej sportowców mają tendencję do osiągania szczytów w późniejszym okresie życia.