Ezoteryka Filozofia

Jak cieszyć się życiem?

Życie to głupiutki labirynt, w którym nie wiemy, czego się spodziewać za następnym zakrętem. Chociaż możemy być przygotowani na wszystko co chcemy, życie zawsze rzuca w nas coś, czego nigdy nie spodziewaliśmy się. Jeśli zmęczyłeś się przeciwdziałaniem planom życia, stres, niepokój i depresja prawdopodobnie przejęły cię do tej pory. Ale musisz zaufać wszechświatowi, że będzie w porządku.

Wszyscy uwielbiamy robić plany. Uwielbiamy spisywać rzeczy, które musimy i chcemy zrobić. I sprawdzać każdą pozycję, gdy robimy więcej i osiągamy więcej. Planujemy nasz dzień, naszą pracę, nasze związki i nasze życie. Ale rzecz w tym, że życie ma w dupie nasze plany. Życie ZAWSZE ma swoje własne plany i zaskakuje nas, zabierając nas w miejsca i stawiając nas w sytuacjach, których nigdy nie wyobrażaliśmy sobie ani nie oczekiwaliśmy.

I to nie jest jednorazowa rzecz. Istnieje pewien wzór na niepewność życia. Za każdym razem, kiedy uważasz, że życie zmierza w jednym kierunku, nagle zmienia tor i rzuca cię na niezbadane terytorium, daleko od twojej strefy komfortu.

Nie chodzi o to, że jesteśmy nieświadomi pokręconych gier, w które gra z nami życie. Raczej doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. I właśnie dlatego planujemy. Planujemy, aby kontrolować życie. Podejmujemy kroki, aby zbudować życie, które jest bezpieczne i „zabezpieczone”. Budujemy kariery, związki, cele i marzenia, aby móc oswoić życie. Zawsze staramy się być o krok przed tymi „niepewnościami” życia, bo boimy się, że życie może nas zaprowadzić do miejsca, z którego być może nigdy nie będziemy mogli wrócić.

Od jednego traumatycznego doświadczenia do ukochanego wspomnienia, życie ujawnia wiele zwrotów akcji, które trzymają cię w napięciu aż do ostatecznego ujawnienia w punkcie kulminacyjnym, a ty wciąż zgadujesz do ostatniego tchu. Wiem, że to wszystko brzmi bardzo przygnębiająco i chorobliwie, ale niepewność życia ma ukryte poetyckie piękno.

Więc jak możesz wiedzieć, że będzie dobrze?

Naucz się odpuszczać.

A w momencie, gdy porzucisz iluzję kontroli i zaczniesz ufać wszechświatowi, w końcu zaczniesz doświadczać tego piękna życia w każdej komórce swojej istoty. I to jest w tym pięknie, że zdajesz sobie sprawę, że będziesz w porządku, ponieważ życie ma swój własny sposób dawania nam dokładnie to, czego potrzebujemy.

Iluzja kontroli

My, jako gatunek, uwielbiamy kontrolować. Kontrolować wszystko – pracę, ludzi, relacje, środowisko, siebie, naszą przyszłość, a nawet nasze życie. Ale ze względu na naszą ograniczoną zdolność do zrozumienia wielkiego planu wszechświata i nasz brak samoświadomości, mamy tendencję do przeceniania tego, jak wiele możemy faktycznie kontrolować. To jest iluzja kontroli, którą mamy – wierzymy, że możemy zmienić wynik wydarzeń, które z natury są niekontrolowane. Im bardziej staramy się kontrolować wynik sytuacji, tym bardziej stajemy się zdesperowani. Stajemy się przesądni i zaczynamy robić rzeczy, które odrzucają nas dalej od naszej ścieżki życiowej.

Musimy jednak zdać sobie sprawę, że nie możemy kontrolować życia. Nie możemy kontrolować wyniku sytuacji, niezależnie od tego, jak bardzo się staramy. Po prostu wszechświat ma pełną kontrolę nad wszystkim, w tym nad tobą i mną. Jedyne rzeczy, które możemy kontrolować to my sami – nasze myśli, nasze emocje, nasze zachowania, nasze działania i nasze reakcje. To wszystko.