Samorozwój

Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Prokrastynacja jest prawdopodobnie barierą numer jeden dla produktywności i sukcesu. Bez względu na to, jak wybitnym profesjonalistą jest dana osoba, jej wyniki zawsze pozostaną niezadowalające, chyba że nauczy się ona, jak pozostawać na bieżąco z zadaniami i unikać odkładania rzeczy na jutro (pojutrze, w następny poniedziałek i tak dalej).

Ale to jest całkowicie możliwe, aby przestać prokrastynować. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek.

1. Wyznaczaj realistyczne cele

Sukces i poczucie spełnienia są motywujące. Z kolei niespełnienie oczekiwań wobec siebie powoduje zniechęcenie i skłania do prokrastynacji. Dlatego upewnij się, że cele, które wyznaczasz, są realistyczne. Możesz na przykład sprawić, że twoje CV będzie wyglądało idealnie i znaleźć najlepiej oceniane serwisy z CV, ale nadal naiwne jest wierzyć, że będziesz w stanie znaleźć nową pracę w tydzień.

To powiedziawszy, nie bój się stawiać sobie ambitnych celów. Dobrze jest myśleć o sobie wysoko i wierzyć w swoje możliwości. Tylko upewnij się, że to, co planujesz, nie wykracza poza to, do czego zdolny jest człowiek. W przeciwnym razie, gdy zdasz sobie sprawę, że twoje cele są prawie niemożliwe do osiągnięcia, prokrastynacja jest nieunikniona.

2 Wyszczególnij duże zadania

Innym pomocnym sposobem na powstrzymanie prokrastynacji jest zmiana podejścia do dużych i wymagających projektów.

Psychologowie twierdzą, że im większe zadanie, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy zwlekać. Nasz mózg przewiduje duże trudności i czujemy się przytłoczeni. W efekcie podświadomie staramy się uniknąć ciężkiej pracy i porażki poprzez prokrastynację.

Sztuczka, która pomaga tego uniknąć, to wyszczególnienie wszystkich dużych zadań na liście rzeczy do zrobienia.

Podziel każdy wymagający i czasochłonny projekt na małe, możliwe do wykonania kroki. W ten sposób otrzymasz maleńki zastrzyk dopaminy po wykonaniu każdego z kroków, a wynikający z tego zastrzyk motywacji sprawi, że nie przestaniesz działać.

3. Rób listy rzeczy do zrobienia

Listy rzeczy do zrobienia są niesamowitym sposobem, aby uniknąć zapomnienia o zadaniach i pokonać prokrastynację. Pomagają one pozostać bardziej zorganizowanym i zmotywowanym (dzięki motywującej mocy skreślania zadania po zadaniu).

Przy okazji, rozważ przejście ze zwykłego pióra i papieru na aplikacje do tworzenia list rzeczy do zrobienia. Oto kilka porządnych: