Nauka Trening

Jak robić postępy po 40 roku życia?

Powerlifterzy osiągają swój szczyt średnio w wieku 35 lat. W kulturystyce, wielu z wielkich wszech czasów nie było w swojej najlepszej formie, dopóki nie skończyli co najmniej 30 lat. Ronnie Coleman wciąż zdobywał tytuły olimpijskie w wieku 40 lat, Phil Heath wciąż jest na szczycie tego sportu w wieku 40 lat, a wielu sportowców, takich jak Jay Cutler, Dorian Yates, Lee Haney i Arnold Schwarzenegger, zdobywało tytuły olimpijskie w wieku 30 lat.

Tom Brady jest oczywistym przykładem kogoś, kto kontynuował poprawę fizyczną po 40-tych urodzinach. Tymczasem w piłce nożnej Cristiano Ronaldo i Zlatan Ibrahimovic to dwa najbardziej imponujące okazy fizyczne w wieku odpowiednio 36 i 39 lat. Lionel Messi jest prawdopodobnie nadal najlepszym graczem na planecie, a ma 34 lata.

Przykłady te są zgodne z badaniami naukowymi, które nie wykazują żadnej zależności między wiekiem a tempem wzrostu mięśni czy rozwojem siły u osób w wieku od 18 do 39 lat.4 Sugeruje to, że wiek nie jest czynnikiem ograniczającym reakcję na trening w żaden praktyczny sposób do 40 roku życia.

Ale co z wiekiem po 40. roku życia?

Czy 40 lat to koniec linii dla trenowania przyrostów?

Podczas gdy 40 wydaje się być czymś w rodzaju bariery dla elitarnych wyników sportowych. Być może nie jest to wyrok śmierci dla twoich przyrostów siły i masy mięśniowej. Istnieje wiele powodów, dla których tak mało jest elitarnych sportowców w wieku 40 plus. Na przykład, ich motywacja do treningu może zmniejszyć po latach szlifowania daleko, aby osiągnąć szczyt, mogą zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby dławić się i wziąć rzeczy łatwe, mogą mieć zobowiązania rodzinne i obowiązki, które zmieniają ich ostrość, mogą cierpieć kontuzje, które trzymają je z powrotem. Albo po prostu stali się zadufani w sobie.

Chodzi o to, że wiek nie jest jedynym czynnikiem. Nie jest nawet najbardziej znaczącym czynnikiem. Nasze wybory życiowe są o wiele bardziej znaczące.

Decyzje, które podejmujemy, i środowisko, które sobie tworzymy, zazwyczaj sprawiają, że w wieku 30-50 lat jest nam o wiele trudniej. Często okazuje się, że chcemy większego bezpieczeństwa finansowego lub nasze koszty rosną, więc priorytetem jest dla nas awans w pracy i wspinanie się po drabinie korporacyjnej. Zaczynamy traktować priorytetowo potrzeby naszych rodzin kosztem odpowiedzialności za siebie, aby pozostać aktywnym, zdrowym, sprawnym i silnym. Jesteśmy zestresowani i przepracowani i próbujemy odwrócić naszą uwagę od tej rzeczywistości, zostając na noc później niż powinniśmy, oglądając Netflix, przeglądając media społecznościowe i jedząc śmieciowe jedzenie.

Te negatywne rutyny i rytuały wydają się nieuniknione dla wielu ludzi. Akceptują oni swój los i dryfują w kierunku tych szkodliwych nawyków. Każdy z nas robił to czasami. Ja również. Faktem jest, że dokonując tych wyborów biernie godzimy się na niższą jakość życia. I to są wybory. Możesz wybrać, aby zrobić i być lepszym.

Ja może wydawać się ciężki robić wyborom potrzebnym zmieniać twój środowisko ale ja jest warty je! W rzeczywistości istnieje szeroki wachlarz badań wskazujących, że możesz pozostać silny, szczupły i umięśniony po 40. roku życia.