Biznes

Jak znaleźć mentora?

Jak znaleźć mentora

Znalezienie mentora może być organicznym procesem, ale istotne jest, aby być proaktywnym i ustawić się na udaną relację mentorską. Oto kilka wskazówek:

Określ, czego chcesz od swojej kariery. Pierwszym krokiem do znalezienia mentora jest określenie, czego chcesz od swojej kariery. Nie musisz planować całej swojej ścieżki kariery, ponieważ mogą pojawić się możliwości i nieoczekiwane kierunki. Zamiast tego, określ czego chcesz w krótkim okresie czasu, aby dać ci jasną ścieżkę do przodu.

Określ, kto ma wymarzoną pracę. Zastanów się nad swoją ścieżką kariery i zawęź ją, abyś mógł określić, kto ma wymarzoną pracę i kogo podziwiasz, powiedział Bill Driscoll, starszy prezes okręgowy ds. usług doradztwa technologicznego w regionie północno-wschodnim i środkowo-zachodnim w firmie Robert Half. „Udane relacje mentorskie zdarzają się, gdy mentor i mentee są odpowiednim dopasowaniem. Sięgnij po kogoś, z kim uważasz, że czujesz się komfortowo, kto może być neutralną deską rozdzielczą i [kto] będzie również udzielał wspaniałych rad.”

Zbadaj swój krąg zawodowy. Osoby z Twojego kręgu zawodowego mogą obejmować byłych szefów, byłych profesorów lub nauczycieli, współpracowników z innego działu, osoby poznane w ramach programu praktyk oraz przyjaciół rodziny.

Szukaj osób, które rozumieją Twoją rolę i branżę. Poszukaj kogoś, kto ma ogólne pojęcie o Twojej obecnej roli i branży, kto będzie w stanie doradzić Ci w takich kwestiach jak nowe projekty, certyfikaty i szkolenia, których potrzebujesz, aby awansować, a także jak radzić sobie z polityką biurową w Twojej organizacji.

Kiedy już będziesz gotowy, aby się do kogoś odezwać, ważne jest, aby zachować swobodę. Salemi mówi, że podejście do potencjalnego mentora powinno być takie samo jak do potencjalnego przyjaciela – wasza relacja będzie się rozwijać z czasem. Nie wymuszaj niczego, bądź zrelaksowany. Lekcje i porady przyjdą z czasem.