Biznes

Jak zostać dobrym menedżerem

Włącz kilka nawyków do swojej strategii przywódczej, aby stać się dobrym menedżerem.

Dobry lider daje pozytywny przykład i wie, jak wykorzystać swoje mocne strony, aby pomóc swojemu zespołowi osiągnąć cele.

Skuteczni menedżerowie poznają swoich pracowników i znajdują sposoby, aby ich wspierać, tak aby wykonywali swoją najlepszą pracę.

Ważne jest, aby konsekwentnie przekazywać swojemu zespołowi jasne cele, oczekiwania i informacje zwrotne.

Ten artykuł jest przeznaczony dla właścicieli małych firm i menedżerów zainteresowanych nabyciem umiejętności skutecznego przywództwa.

Istnieje różnica pomiędzy menedżerem a liderem. Obowiązki menedżera mogą obejmować delegowanie zadań i rozliczanie czasu pracy, ale lider koncentruje się na rozwoju i dobrym samopoczuciu członków zespołu. Najlepsi menedżerowie wiedzą, jak pełnić obie role i potrafią strategicznie wykorzystać mocne strony każdego pracownika, aby zbudować udaną organizację. Według Deborah Sweeney, wiceprezes i dyrektor generalny ds. przejęć biznesowych w Deluxe Corp. dobrzy menedżerowie wykorzystują do tego celu inteligencję emocjonalną i umiejętności miękkie.

„Tradycyjnie nauczono nas wierzyć, że osoba z najwyższym IQ w pokoju jest najmądrzejsza” – powiedziała Sweeney. „Jednak nauka coraz częściej udowadnia, że osoby posiadające inteligencję emocjonalną i jej cztery podstawowe umiejętności – obejmujące samoświadomość, zarządzanie sobą, świadomość społeczną i zarządzanie relacjami – są w rzeczywistości najlepszymi wykonawcami w każdej firmie”.

Poniżej znajdziesz to, co musisz zrobić, aby być dobrym liderem i jak najlepiej zarządzać najczęstszymi typami pracowników.

Jak być dobrym menedżerem

Pracuj ze swoim zespołem, a nie nad nim.

Możesz być przyzwyczajony do pełnej kontroli nad swoim obciążeniem pracą, ale zostanie szefem zmusi cię do rezygnacji z tej kontroli i delegowania niektórych obowiązków, powiedziała Ora Shtull, trener wykonawczy uwierzytelniony przez International Coach Federation.

„Jeśli nie przełamiesz uzależnienia od robienia wszystkiego, nie będziesz miał zdolności, aby wstąpić i zrobić więcej starszych rzeczy”, powiedziała. „Puszczanie wiąże się z delegowaniem. Ale ważne jest, aby zauważyć, że delegowanie nie oznacza opuszczenia zespołu lub poświęcenia odpowiedzialności.”

Jako menedżer masz inny zestaw obowiązków niż członkowie zespołu na poziomie podstawowym, ale nadal powinieneś brudzić sobie ręce. Dodatkowo, powinieneś włączyć swój zespół w procesy decyzyjne. Według raportu Kimble’s Boss Barometer, 74% badanych amerykańskich pracowników stwierdziło, że woli kulturę pracy opartą na współpracy niż taką, w której szef podejmuje większość decyzji.