Turystyka

Jezioro Llangorse

Położone na wschód od Brecon, jezioro Llangorse jest największym naturalnym jeziorem w Walii. Leży na wysokości 145 metrów nad poziomem morza i powstało miliony lat temu.

Llangorse jest miejscem o specjalnym znaczeniu naukowym i jest popularnym miejscem wśród wędkarzy szukających szczupaka, leszcza, lina, okonia, węgorza i płoci. W Llangorse Common można wynająć łódź, stand-up paddleboard, windsurfing, dinghy lub łódź wiosłową. Entuzjaści przyrody również będą uwielbiać to miejsce, ponieważ można tu znaleźć wiele dzikich zwierząt, w tym wydry, norniki wodne, jaskółki, gęsi kanadyjskie, jerzyki i łyski. Najlepszym sposobem na ich obserwację jest przejście ścieżką wokół zachodniego brzegu do Rezerwatu Przyrody Llangasty.

Poza tym, jezioro Llangorse znane jest z afanc (potwora jeziornego) o imieniu Gorsey oraz z crannog – jedynego w swoim rodzaju w Walii. Ten ostatni jest sztuczną wyspą około 40 metrów od północnego brzegu i ma ponad 1000 lat.
Talybont Reservoir

Położony w Brecon Beacons, Talybont Reservoir jest największym zbiornikiem wody stojącej w okolicy, obejmującym 318 akrów. Budowa tamy rozpoczęła się w 1931 roku, a w 1939 roku zaczęła dostarczać wodę do Newport.

Istnieje 9,5-kilometrowa trasa wokół jeziora, która jest uważana za łatwą i zajmuje prawie trzy godziny. Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz usiąść i wpatrywać się w wodę lub masz nadzieję zatracić się w spokojnym otoczeniu lasu, to będzie to spacer dla Ciebie.
Llyn Brianne Dam

Znajdująca się na wysokości prawie 990 stóp nad poziomem morza i posiadająca ponad 64 miliony metrów sześciennych wody zapora Llyn Brianne jest największym zbiornikiem wodnym w Południowej Walii i największą tego typu zaporą w Europie. Jezioro leży ukryte w górnej części doliny Tywi, pomiędzy Carmarthenshire, Powys i Ceredigion, a ponieważ ta część Walii jest słabo zaludniona, będziesz w samym sercu wsi.

Jest to świetne miejsce do jazdy na rowerze, wędrówek, spływów kajakowych lub jazdy wzdłuż górskich ścieżek. Odizolowana natura obszaru sprawia, że jest on doskonały do obserwacji ptaków, a ponieważ otrzymał status Dark Sky Discovery Site w 2019 roku, jest idealny do astrofotografii.
Zbiornik Brombil

Zobacz: Noclegi Polańczyk

Ukryty w dolinach Margam, Brombil Reservoir to turkusowe jezioro otoczone kolonią wiecznie zielonych drzew i gęstą roślinnością. Jego cały wygląd przypomina oszałamiający krajobraz Tajlandii, a jego oddalenie oznacza, że niewielu – nawet miejscowych – o nim wie.

Wędrówka do zbiornika odbywa się przez las wzdłuż rzeki Arnallt, z kamieniami. Trasa prowadzi albo do brzegów zbiornika, gdzie można się kąpać na dziko, albo do góry. Ta druga opcja jest znacznie bardziej stroma, ale oferuje najlepszy widok na jezioro i hutę w Newport.