Biznes Samorozwój

Kim jest mentor?

Dowiedz się, czym jest mentor i jak możesz znaleźć najlepszego, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele zawodowe.

Mentor to doświadczony profesjonalista, który nieformalnie prowadzi mniej doświadczoną osobę w jej dążeniach zawodowych.

Mentor powinien zawsze mieć na uwadze najlepsze interesy podopiecznego i dostosować swój styl mentorski do potrzeb tej osoby.

Znajdź doświadczonego mentora w swojej sieci i branży, którego wartości przywódcze i zarządcze szanujesz.

Ten artykuł jest przeznaczony dla profesjonalistów poszukujących mentorów, którzy pomogą im rozwijać swoje umiejętności i karierę.

Rozwój osobisty i zawodowy jest niezbędny bez względu na etap kariery. Jeśli jednak masz niewielkie doświadczenie zawodowe, możesz czasem czuć się przytłoczony nawigowaniem po ścieżce kariery i branży.

Mentoring jest sposobem na doskonalenie umiejętności zawodowych i uczenie się bezcennych lekcji od kogoś, kto ma lata lub dekady praktycznej wiedzy w danej dziedzinie.

Jeśli rozważasz znalezienie mentora, który pomoże Ci w codziennej pracy i realizacji długoterminowych celów zawodowych, pokażemy Ci, czego szukać, jak go znaleźć i jak nawiązać udaną relację, która przyniesie korzyści Wam obu.

Co to jest mentor?

Mentoring to korzystna dla obu stron relacja zawodowa, w której doświadczona osoba (mentor) przekazuje wiedzę, doświadczenie i mądrość mniej doświadczonej osobie (podopiecznemu), jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności mentorskie.

Skuteczny mentor może prowadzić podopiecznego zawodowo, utrzymując jednocześnie przyjazną i wspierającą relację. Mentor powinien zawsze mieć na uwadze najlepsze interesy podopiecznego i dostosować swój styl mentorski do jego potrzeb.

Każdy, kto szuka mentora, powinien przestrzegać trzech najlepszych praktyk:

Miej jasny cel. Zdefiniuj swoją karierę i ustal możliwe do osiągnięcia cele biznesowe. Zrozumienie, czego musisz się nauczyć, aby osiągnąć swoje cele.

Podejście biznesowe. Podejdź do relacji z mentorem jak do przyjaźni biznesowej. Bądź swobodny i przyjazny, i staraj się nie zadawać niezręcznych pytań typu: „Czy będziesz moim mentorem?”.

Poszukaj mentora w swojej sieci zawodowej. Być może masz już w swojej sieci zawodowej mentora, który służy radą na różne sposoby. Wystarczy odrobina wysiłku, aby przekształcić to połączenie w stałą relację.

Czym zajmuje się mentor?

Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz działalność gospodarczą, zaczynasz karierę, czy masz już pod sobą pewne doświadczenie biznesowe, możesz skorzystać z pomocy mentora.

„Mentor może służyć jako deska rezonansowa w krytycznych punktach całej kariery” – powiedziała Diane Domeyer Kock, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający zarządzanymi rozwiązaniami kreatywnymi w Robert Half. „Mogą one zapewnić wskazówki dotyczące zarządzania karierą, których możesz nie być w stanie uzyskać z innych źródeł, a także poznać perspektywę biznesu, jak również wprowadzić do kluczowych kontaktów w branży”.

Doña Storey, mentor OPEN Mentorship Institute i doradca American Express OPEN ds. zamówień publicznych, zauważyła, że mentorzy mogą pomóc swoim podopiecznym zidentyfikować i uniknąć pułapek biznesowych oraz przepracować stojące przed nimi wyzwania.

Vicki Salemi, ekspert ds. kariery w popularnej platformie poszukiwania pracy Monster, zwróciła uwagę, że kiedy jesteśmy zanurzeni we własnej karierze, łatwo stracić z oczu szerszy obraz. Mentorzy są niezbędni, zwłaszcza na początku kariery. Mentorzy powinni być ludźmi innymi niż twój szef, i powinni zapewnić wgląd w zdobywanie postępu i wspierać twoje ogólne cele.