Filozofia Nauka Psychologia Samorozwój

Kryzys tożsamości

Ludzki umysł to niesamowita rzecz: wchłania nasze doświadczenia i myśli oraz pomaga nam kształtować nasze poczucie tożsamości. Jednak wraz ze zmianą okoliczności życiowych mamy tendencję do zadawania sobie pytania: „Kim naprawdę jestem?”, ponieważ nie odnosimy się już do sposobu, w jaki kiedyś widzieliśmy siebie.

Tak właśnie dzieje się, gdy doświadczamy kryzysu tożsamości. Porozmawiajmy o tym, czym jest tożsamość, jak zauważyć kryzys tożsamości i jak sobie z nim poradzić.

Czym jest tożsamość lub kim naprawdę jestem?

Przez tożsamość rozumiemy wszystkie doświadczenia, wartości, przekonania, relacje i wspomnienia, które tworzą poczucie własnej wartości człowieka.

Kryzys tożsamości rozwija się, gdy czujemy rozłączenie z tym, co wcześniej ustaliliśmy jako naszą tożsamość. To właśnie bada się w college’u na zajęciach z psychologii, a edukacja odgrywa ważną rolę w tym, jak dana osoba radzi sobie z pytaniami dotyczącymi tożsamości. Pisanie eseju o tym, kim jestem, jest bardzo powszechną praktyką dla każdego studenta, aby wdrożyć swoją wiedzę na temat koncepcji tożsamości i stworzyć żywy obraz siebie w tej chwili. Studenci publikują darmowe eseje na ten temat, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi.

Oznaki kryzysu tożsamości

Kryzys tożsamości to proces rozwojowy, w którym osoba kwestionuje to, kim jest. Innymi słowy, jest to niemożność zidentyfikowania się w tym świecie. Ludzie mogą doświadczyć kryzysu tożsamości po każdej zmianie status quo w ich życiu.

Poniżej znajduje się lista najczęstszych wydarzeń, które mogą go napędzić:

Małżeństwo lub rozwód

Utrata bliskiej osoby

Narodziny dziecka

Zmiana stanu zdrowia

Przeprowadzka

Odejście z pracy lub znalezienie pracy

Operacja zmiany płci

Jak rozpoznać kryzys tożsamości?

Kryzys tożsamości nie jest czymś bardzo oczywistym. Jednak najpewniejszym sposobem na jego rozgryzienie jest zadanie osobie kilku pytań i sprawdzenie, czy potrafi na nie pewnie odpowiedzieć:

Czym się pasjonujesz?

Czy potrafisz opisać siebie?

Jakie są twoje wartości?

Jaka jest Twoja rola w społeczeństwie?

Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojej obecnej aktywności?

Czy czujesz się spełniony w tym momencie swojego życia?

Jeśli doświadczasz wielu negatywnych emocji, zauważasz, że masz obniżony nastrój, a rzeczy, które kiedyś przynosiły ci radość, już cię nie bawią, skonsultuj się z profesjonalistą, ponieważ razem mogą wskazywać na depresję.

Jak radzić sobie z kryzysem tożsamości?

Kryzys tożsamości może powodować wiele kłopotów dla danej osoby: możesz zauważyć, jak spada twoja produktywność (ponieważ wątpisz, czy robisz dokładnie to, co chcesz lub musisz), możesz okłamywać innych ludzi (ponieważ jesteś zajęty tym, czy zaakceptują zmiany, które zachodzą), a także możesz doświadczać innych dolegliwości fizycznych.