Nauka Psychologia Związki i relacje

Narcystyczne zaburzenia osobowości

Są pewne rzeczy, w których jestem naprawdę dobra, ale nie jestem z nich dumna. Rzeczy takie jak manipulowanie, kłamanie, krytykowanie, łamanie czyjegoś zaufania, gazowanie, wykorzystywanie innych, bycie mściwym i po prostu destrukcyjnym. Rzeczy, którymi nigdy nie chciałam być, ale w których naprawdę się wyróżniam. Będąc introwertykiem, zawsze zastanawiałem się, dlaczego mam te tendencje do manipulowania ludźmi, mimo że nie jest to to, czego naprawdę chcę. Wtedy zdałam sobie sprawę, że te cechy – cechy, które tak naprawdę nie do końca rozumiem – odziedziczyłam po mojej narcystycznej matce. Narcystyczne cechy, które nie tylko zostały mi przekazane przez matkę, ale narcystyczne zachowania, których nauczyłam się, rosnąc wokół nich.

Więc czy narcyzm jest dziedziczny? Niestety, narcyzm działa w rodzinach. Badania wykazały, że narcyzm może być przekazywany wśród członków rodziny i może być dziedziczony.

Powiązane czytanie: 7 powszechnych mitów na temat Narcystycznego Zaburzenia Osobowości

Czy narcyzm jest dziedziczny?

Narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) to zaburzenie osobowości, w którym osoba cierpiąca ma zawyżone poczucie własnej wartości. Narcyzi mają silną potrzebę zewnętrznej walidacji, podziwu i pochwał. Brakuje im również empatii i współczucia i często kończą z toksycznymi związkami. Chociaż mogą wydawać się niezwykle pewni siebie, w rzeczywistości są pełni zwątpienia w siebie i mają niską samoocenę.

Ale czy narcyzm jest dziedziczny? Tak. Niefortunna rzeczywistość jest taka, że dzieci często mogą odziedziczyć takie cechy po swoich rodzicach lub bliskich krewnych. Badania wskazują, że chociaż wspólne rodzinne efekty środowiskowe mają silny wpływ na rozwój osobowości dziecka, narcyzm jest dziedzicznym stanem psychicznym. Jeśli ktoś w twojej rodzinie ma historię narcyzmu lub jakiegokolwiek zaburzenia osobowości, to jest prawdopodobne, że ty również możesz rozwinąć cechy narcystyczne. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że „dziedziczność okazała się być równa .79 dla narcystycznego” zaburzenia osobowości.

Narcystyczne zaburzenie osobowości ma silną predyspozycję genetyczną, która może prowadzić do pewnych negatywnych cech, takich jak brak regulacji emocji, niższa zdolność do radzenia sobie ze stresem i wysoka agresja. Badania twierdzą, że dziedziczność narcyzmu wynosi około 77% w próbie klinicznej i około „24% w populacji ogólnej i nie ma wspólnego wpływu środowiska ani efektu płci.”

Czy narcyzm jest genetyczny?

Cechy narcystyczne nie zawsze są genetyczne. Czy w takim razie narcyzm jest zachowaniem wyuczonym?

Szukając odpowiedzi na pytanie „Czy narcyzm jest dziedziczny?”, musimy wziąć pod uwagę również pewne inne czynniki. Naukowcy stwierdzili, że cechy narcystyczne, takie jak uprawnienie i wielkoduszność, są „umiarkowanie” dziedziczne. „Dwa wymiary narcyzmu, intrapersonalna grandiosity i interpersonalna entitlement, są dziedziczne i w dużej mierze niezależne od siebie pod względem ich genetycznych i środowiskowych źródeł” – wyjaśniają badacze. Jednak jedno z badań z 2015 roku ujawnia, że narcyzm może być zaszczepiony u dzieci również poprzez style przywiązania i style rodzicielskie. „Narcyzm u dzieci jest kultywowany przez rodzicielskie przewartościowanie” – dodaje badanie.

Ponieważ narcyzm jest częściowo oparty na wczesnych doświadczeniach socjalizacyjnych, rodzice traktujący swoje dzieci jako uprawnione i wyjątkowe mogą nieświadomie wychowywać narcystyczne dzieci. Jednakże, gdy rodzic wyraża realistyczne oczekiwania, uznanie i uczucie wobec swoich dzieci, wtedy dzieci mogą rozwinąć zdrowe poczucie własnej wartości.

Co więcej, pewne negatywne doświadczenia z dzieciństwa i rozwoju, takie jak wczesny styl przywiązania, trauma z dzieciństwa, zaniedbanie, odrzucenie i porzucenie, mogą również prowadzić do kruchego ego i niskiej samooceny, torując drogę narcyzmowi w dorosłym życiu. Z drugiej strony, nadmierne rodzicielstwo, ciągłe chwalenie i przekonanie, że twoje dziecko jest nadzwyczajne, może również prowadzić do narcyzmu u dzieci.

„Zapamiętane środowiska z dzieciństwa, w których było się nadmiernie rozpieszczanym, wiążą się z wielkimi i wrażliwymi cechami narcystycznymi, charakteryzującymi się tym, że młoda osoba wyraża nierealistyczny obraz siebie, przekonania o uprawnieniach i upośledzoną autonomię” – stwierdza jedno z badań z 2020 roku.

Czy narcyzm jest więc dziedziczny? Tak, ale doświadczenia z dzieciństwa również odgrywają kluczową rolę w rozwoju tego zaburzenia osobowości.