Samorozwój

Pewność siebie

Czy kiedykolwiek spotkałeś ludzi, których pewność siebie była inspirująca? Czy widziałeś, jak ta pewność siebie pomaga im odnosić sukcesy niezależnie od wyzwań, jakie przed nimi stoją? W nauce i w życiu pewność siebie jest tym, co sprawia, że ludzie osiągają lepsze wyniki.

Wyniki i pewność siebie są powiązane w wyjątkowy i interesujący sposób. Jeśli uczeń ma wiarę we własne możliwości i pomysły, prawdopodobnie osiągnie wszystkie wyznaczone cele. Jeśli ta pewność siebie zostanie zachwiana, wyniki będą gorsze.

Co zaskakujące, pewność siebie może pomóc nam w wyobrażeniu sobie sukcesu i jego realizacji. Co więcej, osoby pewne siebie i wiary w siebie są zazwyczaj traktowane poważniej przez wszystkich dookoła, co również ułatwia im osiągnięcie sukcesu.

Czy Theranos, największe oszustwo w Dolinie Krzemowej, byłoby w stanie zebrać miliardy, gdyby nie pewność siebie jego właściciela? Nie jest to możliwe. Większość jej interesariuszy – ludzi, którzy są w branży od dziesięcioleci – zainwestowała tylko dlatego, że zaufała pewności siebie, którą zobaczyła w Elizabeth Holmes.

Nawet jeśli nie skończyło się to dobrze dla Theranos, to pewność siebie Elizabeth jest czymś, czego można jej zazdrościć. Przy odpowiednim pomyśle i nastawieniu, tak silna wiara w swoje możliwości może bez wątpienia doprowadzić do sukcesu. Dlaczego? Ponieważ jest to najlepszy samomotywator.

Sprawdzanie się pod presją

Pewni siebie ludzie o wiele lepiej znoszą presję niż inni. Ci, którzy są pozytywnie nastawieni do swojej wiedzy, umiejętności i zdolności, są zwykle bardziej tolerancyjni wobec terminów i innych wyzwań akademickich.

Jednak sama pewność siebie nie jest siłą napędową, która napędza sukces studentów. Stanowi ona jedynie odporność na stres, zwłaszcza gdy presja jest duża. Pewność siebie powinna być wsparta umiejętnościami i wiedzą, aby znalazła odzwierciedlenie w prawdziwym sukcesie.

Na przykład uczniowie twierdzący „napiszę esej, bo nikt inny tego nie potrafi” z przekonania, że tylko oni mogą stworzyć esej wart najwyższej oceny, powinni umieć pisać na tym poziomie. W przeciwnym razie ta pewność siebie jest tylko marudzeniem.

Reaguj na niepowodzenia

Proces edukacji nie jest liniowy. Czasami jest pełen cudów i tych małych chwil, które pomagają ci kontynuować naukę. Ale czasami jest zniechęcający i rozczarowujący, co powoduje, że wiele osób rezygnuje.

Pewność siebie pomaga stawić czoła tym wyzwaniom. Nie eliminuje ich, ale naprawdę pomaga uczniom przetrwać te okresy i kontynuować zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.