Filozofia

Popularne zwroty językowe

Język może być czasami mylący, zwłaszcza że wspólne zwroty i idiomy mają tendencję do zniekształcania się z biegiem czasu. Niezależnie od tego, stare powiedzenia i przysłowia są istotną częścią komunikacji, która może pomóc nam lepiej połączyć się z innymi. Przyjrzyjmy się więc kilku popularnym starym powiedzeniom i ich znaczeniu.

Język zmienia się z czasem

Sposób, w jaki się komunikujemy i język, którego używamy, stopniowo ewoluował.

Nawet jeśli język uległ znacznemu spaczeniu, nadal używamy słynnych idiomów, zwrotów i powiedzeń, aby wyrazić siebie w najlepszy możliwy sposób.

Ale co tak naprawdę oznaczają te stare powiedzenia i przysłowia? Czy wiesz, skąd się wzięły stare powiedzenia?

Chociaż mamy ogólne pojęcie o tych popularnych starych powiedzeń i pochodzenia, te powiedzenia mają tendencję do pomijania niektórych części, które mogą znacznie zmienić ich znaczenie. Ale nie musisz się o to martwić.

Zebraliśmy listę starych powiedzeń i ich znaczenia – ich prawdziwe znaczenia, aby być precyzyjnym – abyś miał lepsze pojęcie o wyrażeniach, których używasz.

Popularne stare powiedzenia i ich znaczenia

Więc jakie są prawdziwe znaczenia za starymi powiedzeniami i idiomami? Sprawdź te 30 starych powiedzeń i ich znaczenia-.

1. Złapany na gorącym uczynku

Co według nas oznacza:

Złapać kogoś podczas aktu robienia czegoś nielegalnego lub złego.

Co to właściwie znaczy:

To powiedzenie miało swoje źródło w XV-wiecznej Szkocji. Jest ono oparte na angielskim prawie z tego okresu, gdzie ktoś mógł zostać ukarany za rzeź bydła lub jakiegokolwiek zwierzęcia, którego nie był właścicielem.

Jednak osoba może zostać skazana za przestępstwo i ukarana tylko wtedy, gdy została złapana na gorącym uczynku, z krwią zabitego zwierzęcia na rękach. Jeśli podejrzany został złapany, gdy jego ręce były czyste, nawet jeśli byli w posiadaniu mięsa, nie mogli być skazani ani ukarani.

2. Pocieranie kogoś w niewłaściwy sposób

Co naszym zdaniem oznacza:

Denerwować lub drażnić kogoś

Co to właściwie znaczy:

Powiedzenie to pochodzi z 1819 roku z opowiadań ciotki Mary Hughes. Pierwotnie odnosiło się do pocierania futra kota w złym kierunku, co może denerwować zwierzę.

Jednak istnieje również alternatywne znaczenie, gdzie w okresie kolonialnym, pierwsi Amerykanie instruowali swoich służących, aby pocierali deski podłogowe we właściwy sposób, używając najpierw mokrej tkaniny, a następnie suchej tkaniny do wycierania.

Zły sposób pocierania desek podłogowych mógł je uszkodzić, przez co właściciel czuł się zirytowany. Ten musiał się znaleźć na liście najpopularniejszych starych powiedzeń i ich znaczeń.

3. Przymknąć oko

Co według nas oznacza:

Udawanie, że nie zauważamy faktów lub unikanie rzeczywistości

Co to właściwie znaczy:

Dowódca brytyjskiej marynarki wojennej, admirał Horatio Nelson, miał ślepy wzrok. W trakcie bitwy jego okręt miał zmierzyć się z flotą Danii i Norwegii.

Legenda mówi, iż kiedy jego wyżsi oficerowie nakazali mu zaprzestanie ataku i wycofanie się, Horatio użył swojego ślepego oka, by spojrzeć poprzez lunetę i powiedział, iż nie widzi sygnału od sił brytyjskich. Odważnie zaatakował swoich wrogów i wygrał bitwę.