Trening

Siła uchwytu a starzenie się

Korelacja pomiędzy siłą chwytu a zdrowym starzeniem się jest dobrze ugruntowana. Większa siła chwytu u starzejących się dorosłych jest skorelowana z niższą przedwczesną śmiertelnością, niższym poziomem niepełnosprawności i krótszym czasem hospitalizacji po urazach i problemach zdrowotnych. Istnieje również silna korelacja pomiędzy siłą chwytu a wyższymi poziomami wytrzymałości.

Nie twierdzę, że siła chwytu uczyni cię nieśmiertelnym. Siła uścisku jest po prostu nie-niebezpiecznym sposobem oceny siły, a badania pokazują, że wyższe poziomy siły ściśle skorelowane z zdrowszym starzeniem się.

Siła na bok, jest jeszcze jeden powód, aby trenować swój uchwyt. Może on faktycznie zapewnić ci ostrość. Trening chwytu wykazuje obiecujące oznaki w spowalnianiu redukcji funkcji umysłowych, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Istnieje pozytywna korelacja pomiędzy siłą chwytu a funkcjami umysłowymi u starszych osób.3 Siła chwytu jest wysoce neurologiczna. Nie masz aż tak dużej masy mięśniowej w dłoniach; różnica w poziomie siły jest raczej kwestią sprawności neurologicznej.

Aby to zobrazować, wygoogluj „korowy homunkulus”.

To jest zniekształcona reprezentacja ludzkiego ciała, oparta na neurologicznej „mapie” obszarów i proporcji ludzkiego mózgu, gdzie każda część ciała ma rozmiar w stosunku do ilości informacji wysyłanych do i z układu nerwowego. Części ciała, które wysyłają więcej informacji do mózgu są większe, podczas gdy te, które wysyłają mniej informacji są mniejsze.

Pierwszy raz zobaczyłem to w Muzeum Nauki w Londynie. I to wygląda rodzaj freaky ale, bardzo szybko ilustruje punkt.

Kiedy spojrzysz na obraz, który wyrzuca Google, zobaczysz, że twoje ręce mają najważniejsze połączenie z twoim mózgiem/układem nerwowym. Przy okazji, to właśnie dlatego pierwszą oznaką nadchodzącego wypalenia treningowego jest spadek siły chwytu. Stawianie wyzwań rękom poprzez wytwarzanie dużej siły (np. trening chwytów) lub skomplikowanych ruchów (np. gra na pianinie lub gitarze) może pomóc w utrzymaniu młodego mózgu. Są to powody, dla których warto włączyć do treningu chwytanie (i nauczyć się kilku riffów na gitarze). Pomogą one zapobiec rozkładowi umysłowemu i promować wydajność układu nerwowego. Pomogą również zachować siłę.