Turystyka

Stawy Liliowe Bosherston

Stawy Liliowe Bosherston znajdują się w posiadłości Stackpole, która jest własnością i jest zarządzana przez National Trust. Uważa się, że król Artur znalazł tu swój miecz, Excalibur, i że było to jego ostatnie miejsce postoju przed wypłynięciem do Avalonu.

Stawy są bogate w łabędzie i szczupaki, a w miesiącach letnich lilie wodne pokrywają powierzchnię jeziora. Jesienią warto wybrać się na milowy spacer wokół jezior, aby zobaczyć pomarańcze, żółcie i czerwienie odbijające się w wodzie lub poszukać wydr.
Llynnau Cregennan

Jezioro ma dość chorobliwe pochodzenie, ponieważ jego nazwa wywodzi się z walijskiego Crog-gangen, co oznacza wiszącą gałąź. Przypuszcza się, że przestępcy byli wieszani na gałęzi pobliskiego dębu. Położenie na północnych zboczach Cadair Idris, na wysokości około 800 stóp nad poziomem morza i z widokiem na estuarium Mawddach, czyni Llynnau Cregennan jednym z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Snowdonia.

Teren wokół jeziora jest własnością National Trust, z wiejskimi cechami, takimi jak dwie małe farmy, wypas owiec i wędkarze mający nadzieję na złowienie pstrąga. Jest to również świetne miejsce, aby stanąć twarzą w twarz z prehistoryczną historią Walii, ponieważ w okolicy znajdują się kręgi chat z epoki brązu i neolityczne kamienie stojące.
Jezioro Vyrnwy

Jezioro Vyrnwy w Powys zostało zbudowane w latach 80. XIX wieku, aby dostarczyć słodką wodę do Liverpoolu. Samo jezioro zawiera 12 miliardów galonów wody i rozciąga się na pięć mil długości i pół mili szerokości.

Wraz z wrzosowiskami, lasami i polami uprawnymi, jezioro Vyrnwy zostało uznane za teren o specjalnym znaczeniu naukowym. Jest gospodarzem 40 000 pstrągów brązowych i ma niskie zanieczyszczenie, co czyni jezioro jednym z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd w Wielkiej Brytanii. 12-milowa, płaska trasa wokół jeziora jest doskonała dla rowerzystów. Fotografowie zazwyczaj podziwiają spiczastą wieżę, znaną jako Straining Tower, wyrastającą z głębi jeziora. Wygląda ona jak zamek z bajki, a łukowaty most z pewnością potęguje to wyobrażenie.
Jezioro Llangorse