Odżywianie

Strategia dietetyczna pozwalająca utrzymać masę mięsniową

Z punktu widzenia żywienia, istnieje kilka ciekawych badań, które są bardzo pouczające, jeśli chodzi o związany z wiekiem spadek masy mięśniowej. Rozwiązaniem, które jest tak proste, że niemal nie do wiary, jest spożywanie większej ilości białka w porze śniadania lub obiadu. Może to pomóc starszym osobom w utrzymaniu masy mięśniowej wraz z postępującym wiekiem.

Jak wspomniano wcześniej, masz tendencję do utraty masy mięśniowej z wiekiem. Tempo, w jakim to się dzieje, prawdopodobnie skraca twoją oczekiwaną długość życia. Masa mięśniowa jest silnie skorelowana z długością życia, rozpiętością zdrowia i odpornością na choroby. Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i szczęśliwie, zachowanie masy mięśniowej w miarę starzenia się jest mądrą decyzją. Twoje wybory żywieniowe i nawyki treningowe mogą mieć na to duży wpływ.

W tym rozdziale omówię prostą strategię dietetyczną, która ci pomoże.

Kiedy spożywamy pokarmy zawierające białko, stymuluje ono syntezę białek mięśniowych (MPS). MPS to proces naprawy i odbudowy tkanki mięśniowej. Z wiekiem proces ten staje się mniej wydajny. Nie uzyskujemy tak wysokiego poziomu MPS w odpowiedzi na posiłki, jak w przypadku naszych młodszych kolegów. Odpowiedź MPS na spożycie białka jest stępiona. Jest to jeden z czynników przyczyniających się do utraty mięśni po 70 roku życia.

Cytując jednego z czołowych badaczy,

„Wiemy, że starsi ludzie wykazują stępioną odpowiedź na budowę mięśni po spożyciu określonej ilości białka. Dlatego starsze osoby muszą jeść więcej białka, aby uzyskać taką samą odpowiedź na budowanie mięśni, jak osoby młodsze i w średnim wieku.”

Ta stłumiona odpowiedź MPS doprowadziła do tego, że termin „Anabolic Resistance” został użyty do opisania wpływu masy mięśniowej.