Psychologia

Świadomość emocjonalna

Nigdy nie zapomnę, jak moja przyjaciółka, „Kathleen”, powiedziała rzeczowo podczas intymnej kolacji, że jej terapeuta oskarżył ją o posiadanie kompleksu wyższości. Gdy to relacjonowała, odwróciła się do nas z pogardliwym spojrzeniem i powiedziała szczerze: „A on jest najniższy!”.

Wybuchnęliśmy śmiechem z powodu ironii!

Ale dzielę się tą historią nie tylko dla ulgi komicznej, ale jako przykład osądów, które wszyscy wydajemy bez świadomości emocji, które kierują naszymi osądzającymi myślami.

Oto kilka pytań do rozważenia zarówno dla Kathleen, jak i jej terapeuty, które, mam nadzieję, zaciekawią również ciebie:

Jakich emocji doświadczał terapeuta tuż przed tym, jak jego umysł pomyślał: „Masz kompleks wyższości”. Czy czuł się pomniejszony przez jej słowa, ton głosu lub fizyczne zachowanie? Czy Kathleen wyzwoliła jakieś jego niepewności? Czy był na nią zły? Czy był smutny z jej powodu, być może zakładając, że jej arogancja jej nie służy? Czy z jakiegoś powodu czuł się mały lub zawstydzony?

A co z Kathleen? Jakie emocje kierowały jej wrogim żartem, „A on jest najniższy!” podczas kolacji. Czy czuła się zraniona, zła, zawstydzona, czy też była to kombinacja wielu emocji?

Świadomość emocjonalna

Chęć posiadania i bycia odpowiedzialnym za nasze emocje, lęki i reakcje obronne oraz rozmawianie o nich prowadzi do zrozumienia, połączenia, współczucia i rozwiązania konfliktów. Co więcej, dzięki świadomości emocji zyskujemy umiejętności pozwalające na spowolnienie naszej reaktywności, dzięki czemu możemy w przemyślany sposób reagować na innych ze współczuciem zamiast osądzać.

Trójkąt zmiany

Trójkąt Zmian to uniwersalny i praktyczny przewodnik, który pokazuje, jak emocje działają w umyśle i ciele. Biorąc pod uwagę epidemiczny poziom przemocy, lęku, depresji i traumy we współczesnym społeczeństwie, wszyscy powinniśmy uczyć się o emocjach i Trójkącie Zmiany w szkole średniej.

Narzędzie to, między innymi, uczy nas nazywać i kierować się naszymi podstawowymi emocjami. Zamiast dwóch osób oceniających, oskarżających i obwiniających się nawzajem, możemy zamiast tego zatrzymać negatywny cykl międzyosobowy i komunikować się na głębszym poziomie. Dostrzeganie i walidacja podstawowych emocji, które kryją się pod naszymi osądami, tworzy przestrzeń dla autorefleksji i konstruktywnej komunikacji.

Spójrz na grafikę Trójkąta Zmiany powyżej i poniżej. Gdy świadomie dokonamy wyboru, by odsunąć się od osądzania i dostroić się do naszego ciała, by zauważyć leżące u jego podstaw emocje, możemy odkryć niepokój, wstyd, poczucie winy lub którąś z siedmiu podstawowych emocji znajdujących się w dolnym rogu Trójkąta Zmiany.

Na przykład terapeuta Kathleen mógł wyjść z głowy i wejść w ciało, aby zauważyć, że czuje się przez nią pomniejszony (wstyd). Zamiast oskarżać ją o posiadanie kompleksu wyższości, mógł uspokoić własne emocje i zapytać ją: „Jakich emocji doświadczasz?”.

Mógł pomóc Kathleen zidentyfikować, nazwać i uhonorować wszystkie podstawowe i hamujące emocje, takie jak złość i wstyd, których doświadczała w tej chwili przy nim. Razem mogliby pracować nad zrozumieniem, co terapeuta robił, aby wywołać jej postawę wyższości (również obrona na Trójkącie Zmiany). Co więcej, mógł on pomóc odkryć wszelkie powiązania pomiędzy tym, co działo się w chwili obecnej, a tym, jak to mogło rezonować z ranami z przeszłości.

Ten rodzaj głębokiej pracy ustawia scenę dla transformacji. Możemy zmniejszyć nasze czynniki wyzwalające, zmieniając na lepsze sposób myślenia i odczuwania. Na przykład, gdyby terapeuta pomógł Irene stać się świadomi emocji pod jej słów i świadomych myśli, może ona znaleźć swoją agencję i być lepiej w stanie wyrazić siebie w przyszłości, mówiąc coś w rodzaju „sposób, w jaki mówisz do mnie nie czuje się dobrze.”

Dodatkowo, eksploracja emocjonalna stanowi wspaniałą okazję do przetworzenia starych traum i ran z dzieciństwa. Dzięki temu Irene mogłaby stać się mniej zależna od mechanizmów obronnych i prowadzić bardziej otwarte życie z witalnością i zwiększonym poczuciem połączenia; to znaczy poczuciem, że jesteśmy połączeni z naszymi istotami emocjonalnymi.

Bez wątpienia ludzki umysł zawsze będzie dokonywał błyskawicznych osądów. Mimo to, wszyscy ludzie i każdy związek korzystają z emocjonalnej świadomości. Zauważając emocje, które napędzają nasze osądy, mamy nową wiedzę, aby rozwijać się i łączyć autentycznie.