Miłość Związki i relacje

Szczęśliwy i stabilny związek

Jeśli chodzi o posiadanie szczęśliwego i stabilnego związku, to naturalne, że czasami przechodzisz przez wzloty i upadki. Ale bez względu na to, jak bardzo możesz walczyć ze sobą, są pewne rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić do swojego partnera. Dokładniej, są 3 rzeczy, których nigdy nie powinieneś powiedzieć swojemu partnerowi.

Jeśli chcesz uprawiać warzywa, gleba w twoim ogrodzie potrzebuje zdrowego stosunku azotu, fosforu i potasu.* Twój romantyczny związek również ma formułę sukcesu. Badania przeprowadzone przez dr Johna Gottmana wykazały, że potrzebujemy stosunku 5:1 pozytywnych do negatywnych interakcji z naszymi intymnymi partnerami, aby miłość mogła się rozwijać.

Ludzie z dziedziny neurobiologii interpersonalnej twierdzą, że to odkrycie ma sens. Dr Rick Hanson twierdzi na przykład, że domyślne ustawienie naszych mózgów wygląda tak: nasze mózgi są jak rzepy dla tego, co negatywne i jak teflon dla tego, co pozytywne.

Innymi słowy, jeden mały złośliwy komentarz utkwi w naszym mózgu (i będzie odtwarzany w kółko), podczas gdy komplementy i miłe gesty mają tendencję do „liczenia się” mniej. Wiem, że ta nasza tendencja daje nam przewagę ewolucyjną poprzez utrzymywanie nas na palcach wobec wszystkich niebezpieczeństw, które okazały się śmiertelne dla naszych przodków, ale we współczesnym życiu, ta tendencja jest w zasadzie głównym wrzodem na tyłku.

Odgrywa się to w moim życiu przez cały czas, jak jestem pewien, że w twoim. Na przykład, kiedy wykładam w sali pełnej ludzi, zamiast skupić się na wielu z nich, którzy się uśmiechają, przytakują i robią notatki, dziwnie skupiam się na jednym kolesiu drzemiącym w tylnym rzędzie. Sigh. Nasze mózgi są jak rzep dla negatywności i teflon dla pozytywności.

Co więc oznacza to dla naszego życia miłosnego? Oznacza to, że musimy być proaktywni w budowaniu grubej poduszki ciepła i wsparcia, abyśmy mogli przetrwać nieuniknione szorstkie chwile, kiedy się zdarzą.

Oznacza to, że musimy zawsze szukać sposobów, aby robić więcej dobrego, a mniej złego. I oznacza to, że musimy być naprawdę uważni na to, co mówimy i robimy, jeśli chcemy stworzyć warunki, w których miłość może rozkwitnąć.

W tym celu przyjrzyjmy się 3 rzeczom, których nigdy nie powinieneś mówić swojemu partnerowi. Najpierw zastrzeżenie: pomijam oczywiste rzeczy, takie jak wyzwiska, kłamstwa, groźby i stawianie ultimatum.

Te trzy są bardziej umiarkowane i mniej dramatyczne, ale mimo to są problematyczne… i słyszałam je wiele razy w moim biurze terapeutycznym!

3 rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić swojemu partnerowi

1. „Gdybyś mnie kochał, to byś….”.

To, co mówisz, kiedy mówisz to jest to, że naprawdę bardzo chcesz, aby twój partner powiedział lub zrobił coś. Problem polega na tym, że twój partner może łatwo odpowiedzieć ci: „Cóż, gdybyś mnie kochał, nie prosiłbyś mnie o…”.

Jest o wiele bardziej „intymnie zachęcające” (jak to nazywam w mojej książce), aby zamiast tego powiedzieć: „Mam taki trudny czas, aby zrozumieć, co powstrzymuje cię od zrobienia X. Historia, którą sobie opowiadam, jest taka, że musisz mnie nie kochać bardzo”.