Turystyka

Via Dolorosa

Po raz pierwszy Via Dolorosa, która jest ogromnym magnesem dla pielgrzymów i turystów, jest dostępna dla osób z wózkami inwalidzkimi i dziecięcymi dzięki rampom ułatwiającym dostęp.

Teraz nikt nie jest wykluczony z przejścia przez półmilową, krętą trasę Via Dolorosa, mijającą dziewięć z 14 stacji, po których Jezus przeszedł po brukowanych kamieniach w koronie cierniowej do miejsca ukrzyżowania w Bazylice Grobu Pańskiego.

Rozpoczyna się przy Bramie Lwów (Bramie św. Szczepana) przez Antoniego Fotressa w Dzielnicy Muzułmańskiej, a kończy przy Bazylice Grobu Pańskiego w Dzielnicy Chrześcijańskiej, gdzie znajduje się pozostałych 5 stacji wraz z kamieniem, na którym leżał Jezus. Wierni przychodzą, aby dotknąć, pocałować lub pogłaskać kamień w nadziei na uzyskanie duchowego wglądu.
Most Akordów

W Jerozolimie mieści się izraelski parlament (Kneset) i Sąd Najwyższy. Tym, co króluje nad miastem jest Most Akordów lub Most Strun, z igłą, która przebija niebo. Wielu podziwia jego piękno, jego 188-metrowy maszt z 66 linami symbolizującymi harfę króla Dawida; a może to łuk i strzały?

Zaprojektował ją hiszpański architekt Santiago Calatrava. Ma być wykorzystywany przez nową linię czerwoną Jerozolimy Light Rail (ma zostać uruchomiona w listopadzie 2022 r.) i stał się głównym nowoczesnym symbolem ikonicznym i strukturą Wschodniej Jerozolimy.
Miasto Dawida

Jerozolima leży na szczycie wzgórza, ale aby odkryć miejsce, w którym żył Dawid, król Salomon i inne biblijne postacie, trzeba zejść niżej, do Miasta Dawida, które znajduje się w arabskiej dzielnicy Siloam.

W 2004 roku wydarzyło się coś szczególnego. Na dole wzgórza pękła rura kanalizacyjna. Wysłano hydraulików i budowniczych w towarzystwie archeologów, aby upewnić się, że nic wartościowego nie zostało naruszone.

Okazało się, że buldożery odkryły schody prowadzące do biblijnego basenu Siloam (700BC), starożytnego zbiornika słodkiej wody wielkości dwóch basenów olimpijskich, który przetrwał zniszczenie miasta 2000 lat temu przez Rzymian.

To tutaj starożytni Żydzi zbierali się pod koniec okresu Drugiej Świątyni, aby zanurzyć się w basenie i oczyścić się, a następnie szli drogą o długości pół mili aż do Góry Świątynnej. Kamienie, które tworzą drogę są oryginalne, każdy z nich waży wiele ton. Zamknęłam na chwilę oczy i wyobraziłam sobie handlarzy, którzy przemierzali tę drogę, sprzedając swoje towary milionom przechodzących. W tamtych czasach było to przejście na świeżym powietrzu, ale teraz jest to tunel z nowym miastem nad nim.

Nadal trwają prace wykopaliskowe, ale mają nadzieję, że wkrótce otworzą tę podziemną drogę dla zwiedzających.