Turystyka

Vale of Llangollen

Vale of Llangollen to kraina legend, walijskich książąt i średniowiecznych kościołów. W „Bramie Walii” walijska historia bez szwanku łączy się z kosmopolitycznym spojrzeniem i silnymi więzami społecznymi w nadrzecznym otoczeniu.

Znajdziesz tu najwęższy odcinek doliny rzeki Dee, która przecina krajobraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To geograficzne otoczenie jest uważane za „Outstanding Universal Value” przez UNESCO i obejmuje jedenaście mil kanału od Gledrid, do Horseshoe Falls przez niezwykły Pontcysyllte Aqueduct.

Ta intrygująca dolina jest usiana historycznymi i religijnymi pozostałościami, w tym ważkim gotyckim mostem, opactwami cystersów i średniowiecznymi ruinami Castell Dinas Bran.

Urocze miasto Llangollen znajduje się w sercu doliny i jest najbardziej znane jako festiwalowa stolica Walii i jest gospodarzem corocznego międzynarodowego Music Eisteddfod. Llangollen chętnie przyjmuje wiele dziwactw kultury festiwalowej i jej entuzjastów. Nie jest niczym niezwykłym natknąć się na pikowane mosty, dudniących miejskich kruków i odziane w pióra panie na szczudłach.

To miejsce najlepiej nadaje się dla miłośników wędrówek i dziedzictwa kulturowego, ze względu na bliskość historycznych kanałów i kolei oraz długodystansowej ścieżki Offa’s Dyke.

Przeczytaj także: Kolejowa przygoda w Północnej Walii

Nie brakuje tu również kultury, butików z zakupami i eleganckiego zakwaterowania. Mimo że Vale of Llangollen od wieków przyciąga turystów, wciąż pozostaje nieodkryte.

Koniecznie trzeba się zatrzymać

W pięknym Llangollen znajdują się nowoczesne i zabytkowe hotele, B&B, a nawet XVI-wieczna gospoda dla koni, w której możesz spędzić spokojną noc. Dalej znajduje się szereg luksusowych obiektów, które są w zasięgu ręki od doliny.

Pięciogwiazdkowy hotel Chester Grosvenor oferuje stylowy pobyt z indywidualnie urządzonymi pokojami, zapleczem spa, restauracją wyróżnioną gwiazdką Michelin i portierami w kapeluszach. Pochodzący z 1865 roku Chester Grosvenor to historyczny i luksusowy hotel o stonowanych, ale gustownych odcieniach kości słoniowej, szampana i złota oraz wielkiej fasadzie z kolumnami.

Inny bogaty pobyt w pobliżu Llangollen to charakterystyczny Pale Hall z 18 sypialniami, historyczny dom wiejski, który został fachowo przekształcony w luksusowy hotel docelowy z doskonałą kuchnią.